RSS
sobota, 22 lutego 2014
Wypad 21 lutego 2014 roku

Tym razem Ner znowu mnie pozytywnie zaskoczył. Wybrałem się, aby spenetrować teren na odcinku od miejscowości Feliksów do miejscowości Bałdrzychów. W okolicach Kolonii Góry Bałdrzychowskiej zaobserwowałem stado liczące blisko 3000 gęsi trzech gatunków: zbożowej, gęgawy i białoczelnej. Jednak ze względu na fakt płoszenia ptaków przez bielika nie udało mi się trochę przepatrzeć stada :(

gęsi

gęsi

gęsi

Gęsi znajdujące się na fotografiach to głównie gęsi zbożowe, jednak pośród nich można zauważyć gęsi białoczelne oraz pojedyncze gęgawy. Po raz pierwszy w tej części doliny zaobserwowałem tak duże stado tych ptaków. Na rozlewiskach pływało 6 łabędzi niemych dobranych już w pary. Na topolach pomiędzy Zagórzycami a Bałdrzychowem siedziało 11 kormoranów, a na samej rzece stwierdziłem blisko 1500 krzyżówek, co też jest rekordową liczbą dla tej części doliny.

krzyżówa

Czajek jednak nie było zbyt dużo, jednak na nie pora jeszcze przyjdzie, także nic tylko spokojnie czekać. Ponadto wśród naszych skrzydlatych braci pojawiają się coraz licznej zwiastuny wiosny zwane skowronkami, które krzątają się po dolinie tu i ówdzie. Podobnie jest z żurawiami, które latają tak jakby miały ADHD

czajka

żurawie

12:45, kacper-eko
Link Dodaj komentarz »
Wypad z dnia 15 lutego 2014 roku

Właściwie dzień nie zapowiadał nic szczególnego. Pogoda - pochmurno, jednak temperatura była dość wysoka i mimo silnego wiatru udało się zaobserwować dość ciekawe gatunki. Obserwacje prowadziłem na odcinku od Geotermii w Poddębicach do wysokości miejscowości Chropy.

Na początku wyprawy udało mi się zaobserwować 8 mandarynek, z czego 2 były płci męskiej a 6 płci żeńskiej. Ptaki pływały na Nerze na wysokości Geotermii właśnie.

mandarynki

Ptaki na zdjęciu może nie są zbyt ostre, ale akcja działa się tak szybko, że ledwo zdążyłem wyjąć aparat, aby je uwiecznić na zdjęciu. Dodam tylko tyle, że po raz pierwszy ten gatunek w Dolinie Neru został stwierdzony w marcu 2010 roku. Wspólnie z Sylwkiem Liskiem zaobserwowaliśmy samca pływającego na Kanale Królewskim w okolicach miejscowości Leszno na obszarze Natura 2000. Poniżej dołączam lepsze jakościowo zdjęcie samicy mandarynki.

mandarynka

Później udałem się w dół rzeki w stronę miejscowości Chropy, Małe. Powyżej oczyszczalni ścieków zaobserwowałem wówczas około 300 krzyżówek, pośród których kroczyły sobie 2 czaple siwe.

krzyżowki

Oprócz tych ptaków zza mnie wyleciała para gągołów, a później gdy zszedłem z wału na łąki znienacka wyleciał samiec błotniaka zbożowego 

błotniak

błotniak2

Poniżej zdjęcie Pisi - lewego dopływu Neru

dolina Neru - chropy

12:27, kacper-eko
Link Dodaj komentarz »
KacperEKO opowiada o Dolinie Neru

Postanowiłem zmienić formułę bloga. Teraz jego tematem przewodnim będzie dolina Neru oraz wszystko to co się wokół niej dzieje. Będę wstawiał relacje z moich wypraw nad Ner wraz ze zdjęciami oraz opisem zdarzenia. Zapraszam wszystkich czytelników do czytania moich felietonów na portalu Ekologia.pl .

Pozdrawiam

Kacper Kowalczyk

11:53, kacper-eko
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 stycznia 2014
Dokarmiajmy ptaki, ale z głową!!! Ptaki wodne
Wielu z was, będąc dzieckiem, z miłą chęcią wraz z rodzicami chodziło do parków, czy też nad rzeki i nie omieszkało siedzącym na lodzie kaczkom, łabędziom oraz innym ptasim stworom rzucić coś do jedzenie. Najczęściej wpajano w nas, że jak jest zima to i z ptakiem wypadałoby też się czymś podzielić. Idea szczytna, jednak pytanie czy jej realizacja bardziej pomaga niż szkodzi?
sobota, 04 stycznia 2014
Dokarmiajmy ptaki, ale z głową!!! O właściwym karmieniu
Miejsce i karmnik mamy już wybrane. Pomyślmy teraz, co możemy zaoferować ptakom do jedzenia. Kupować czy robić samemu?
czwartek, 02 stycznia 2014
Dokarmiajmy ptaki, ale z głową!!!
Ostatnimi czasy zima jakby ucieka nam coraz dalej w kalendarz. I chociaż w nim samym data jej rozpoczęcia jest niezmienna, to patrząc za okno, rozpoczyna się z każdym rokiem jeszcze później. Warto zatem zastanowić się nad ptakami i zaplanować sobie dokarmianie skrzydlatych przyjaciół.
sobota, 09 listopada 2013
Grzywacz - gołąb największy
I właśnie dlatego, że gołąb z niego największy, to niegdyś został uczyniony gołębiem łownym...
wtorek, 13 sierpnia 2013
Dolina Neru wzywa!
Zbliża się wielkimi krokami, a właściwie to już jutro po południu zaczyna się długi weekend. Według prognoz pogody ma być całkiem słonecznie w dolinie, zatem postanowiłem wyruszyć w rowerową trasę.
czwartek, 08 sierpnia 2013
Subtelni drapieżnicy.
Wybrałem się wraz ze sprzętem foto, aby trochę po fotografować w nadnerzańskiej alei w moich Poddębicach biegające po ścieżce kosy. Kosów niestety nie było, nie wiem dlaczego. Jednak wędrując dalej wzdłuż Neru napotkałem na niezwykle ciekawy na zdjęcia temat.
wtorek, 06 sierpnia 2013
Zakaz polowania na ptaki? Dla mnie BOMBA!
Koalicja organizacji pozarządowych "Niech żyją!" złożyła wniosek do Ministra Środowiska o uwzględnienie m.in. jarząbka, kuropatwy, słonki, łownych gatunków kaczek oraz gęsi w nowym rozporządzeniu jako gatunki objęte ochroną ścisłą gatunkową. Jednak odpowiedź Ministerstwa w tej sprawie jest kuriozalna!!!
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13
1 procent na OTOP